کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست؟

کریپتوکارنسی، رمز ارز چیست؟ ارزهای دیجیتال چیست؟

عبارتی جذابی که این روزها همه ی ما زیاد می شنویم بازار ارز دیجیتال (Crypto) است. رمز ارز یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) نوعی پول دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین است. شاید با محبوب ترین نسخه ها، بیت کوین و اتریوم آشنا باشید، اما طبق گفته CoinLore، بیش از 5000 ارز دیجیتال مختلف در گردش هستند.

شما می توانید از رمز ارز ها برای خرید کالاها و خدمات معمولی استفاده کنید، هرچند که بسیاری از افراد مانند سایر دارایی ها، سهام یا فلزات گران بها، در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند. در حالی که ارز دیجیتال یک کلاس دارایی جدید و هیجان‌انگیز است، خرید آن می‌تواند مخاطره‌ آمیز نیز باشد زیرا برای درک کامل نحوه عملکرد هر سیستم باید مقدار زیادی تحقیق کنید.

رمز ارز چگونه کار می کند؟

کریپتوکارنسی یک روش مبادله دیجیتال، رمزگذاری شده و غیرمتمرکز است. برخلاف دلار آمریکا یا یورو، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که ارزش یک ارز دیجیتال را مدیریت و حفظ کند. در عوض، این وظایف به طور گسترده در بین کاربران یک رمز ارز از طریق اینترنت توزیع می شود.

بیت کوین اولین رمز ارزی بود که اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در مقاله ای با عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” در سال 2008 بیان شد. ناکاموتو این پروژه را “یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری به جای اعتماد” توصیف کرد.

روش پرداخت رمز ازها به صورت تراکنش هایی رمز نگاری شده است که در قالب برنامه ای به نام بلاک چین تأیید و ثبت می شود.

کاربرد رمز ارزها، رمز ارز چیست؟ Cryptocurrency

بلاک چین و رمز ارزها

همانطور که در گذشته توضیح دادیم بلاک چین یک دفتر کل باز و توزیع شده است که تراکنش ها را در بلوک ها ثبت می کند. در عمل، کمی شبیه یک دسته چک است که در رایانه های بی شماری در سراسر جهان توزیع شده است. تراکنش‌ها در «بلوک‌ هایی» ثبت می‌شوند و سپس در «زنجیره‌ای» از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال قبلی به هم مرتبط می‌ شوند.

بوچی اوکورو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران صرافی ارزهای دیجیتال آفریقایی Quidax می گوید: “کتابی را تصور کنید که در آن همه چیزهایی را که برای آن خرج می کنید یادداشت کنید. “هر صفحه شبیه یک بلوک است و کل کتاب که گروهی از صفحات، یک زنجیره بلوکی است.”

با بلاک چین، هرکسی که از ارز دیجیتال استفاده می‌ کند، نسخه ‌ای از این کتاب را برای ایجاد یک رکورد تراکنش یکپارچه دارد. نرم افزار هر تراکنش جدید را در صورت وقوع ثبت می کند و هر کپی از بلاک چین به طور همزمان با اطلاعات جدید به روز می شود و همه سوابق یکسان و دقیق نگه می دارد.

برای جلوگیری از تقلب، هر تراکنش با استفاده از یکی از دو تکنیک اصلی اعتبارسنجی بررسی می‌ شود: اثبات کار (Proof of work) یا اثبات سهام (Proof of stake).

اثبات کار یا اثبات سهام: مزایا و معایب

اثبات کار و اثبات سهام دو تکنیک اعتبارسنجی متفاوت هستند که برای تأیید تراکنش‌ ها قبل از اضافه شدن به بلاک چین، استفاده می‌ شوند و به تأیید کنندگان با ارزهای دیجیتال پاداش می ‌دهند. رمز ارزها معمولاً از اثبات کار یا اثبات سهام برای تأیید تراکنش ها استفاده می کنند.

اثبات کار (Proof of work): Simon Oxenham مدیر رسانه‌های اجتماعی xcoins.com می ‌گوید: «اثبات کار روشی برای تأیید تراکنش‌ های یک بلاک چین است که در آن الگوریتم، یک مسئله ریاضی را ارائه می‌ کند که رایانه ‌ها برای حل آن تلاش می ‌کنند.

هر رایانه شرکت‌ کننده، که اغلب به عنوان «ماینر» شناخته می ‌شود، یک پازل ریاضی را حل می‌ کند که به تأیید گروهی از تراکنش‌ ها کمک می‌کند – که به آن بلوک می ‌گویند – سپس آن‌ ها را به دفتر کل بلاک چین اضافه می ‌کند. اولین رایانه ای که این کار را با موفقیت انجام می دهد با مقدار کمی ارز دیجیتال به خاطر تلاش های خود، پاداش می گیرد.

این مسابقه برای حل پازل های بلاک چین می تواند به مقدار زیادی انرژی و برق کامپیوتر نیاز داشته باشد. در عمل، این بدان معناست که ماینرها ممکن است پس از در نظر گرفتن هزینه های انرژی و منابع محاسباتی، حتی با ارز دیجیتالی که برای اعتبارسنجی تراکنش ها دریافت می کنند، شکست بخورند.

اثبات سهام (Proof of stake): برای کاهش قدرت لازم برای بررسی تراکنش ‌ها، برخی از ارزهای دیجیتال از روش اثبات سهام استفاده می ‌کنند. با اثبات سهام، تعداد تراکنش ‌هایی که هر فرد می‌ تواند تأیید کند، محدود به مقدار رمز ارز پایه ‌ای است که می‌ خواهد «سهم» کند، یا به‌ طور موقت در گاو صندوق عمومی قفل شود تا شانس شرکت در این فرآیند را داشته باشد. اوکورو می گوید: «این تقریباً مانند وثیقه بانکی است. هر شخصی که در ارزهای رمزنگاری شده سهام دارد واجد شرایط تأیید تراکنش ها است، اما شانس انتخاب شما برای انجام این کار با مبلغی که پیش رو دارید افزایش می یابد.

آنتون آلتمنت، مدیر عامل Osom Finance می گوید: «از آنجایی که اثبات سهام، حل معادلات انرژی بر را حذف می کند، بسیار کارآمدتر از اثبات کار است، و تأیید سریع تر تراکنش ها را امکان پذیر می کند.

اگر یک مالک سهام (که گاهی اوقات اعتبار دهنده نامیده می‌ شود) برای اعتبارسنجی گروه جدیدی از تراکنش ‌ها انتخاب شود، به آنها به میزان کل کارمزد تراکنش ‌های بلوک، ارز دیجیتال پاداش داده می‌ شود. برای جلوگیری از تقلب، اگر انتخاب شوید و تراکنش‌های نا معتبر را تأیید کنید، بخشی از آنچه را که در آن شرط کرده‌اید از دست می‌دهید.

انواع رمز ارز: تفاوت کوین (Coin) و توکن (Token)

کلمات “کوین” و “توکن” اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند و توسط بسیاری از مردم قابل تعویض نیستند. اما آنها به دو مفهوم کاملاً متفاوت اشاره می کنند. کوین ها فقط روش پرداخت هستند در حالی که توکن ها ممکن است سهم یک شرکت را ارائه دهند، به محصول یا خدمات دسترسی داشته باشند و بسیاری از عملکردهای دیگر را انجام دهند. سکه ها رمز ارزهایی هستند که می توان از آنها برای خرید و فروش چیزها استفاده کرد در حالی که توکن کاربرد خاصی در اکوسیستم یک پروژه دارد و قسمتی از یک پروژه ی بزرگ تر است.

تفاوت کوین و توکن در رمز ارزها، Coin and Token

نقش اجماع در رمزنگاری ارزهای دیجیتال

هم اثبات سهام و هم اثبات کار به مکانیسم های اجماع (consensus mechanisms) برای تأیید تراکنش ها متکی هستند. این بدان معناست که در حالی که هر یک از کاربران جداگانه برای تأیید تراکنش ها تلاش می کند، هر تراکنش تأیید شده باید توسط اکثر دارندگان دفتر بررسی و تأیید شود.

به عنوان مثال، یک هکر نمی تواند دفتر کل بلاک چین را تغییر دهد مگر اینکه با موفقیت حداقل 51 درصد از دفتر کل را با نسخه جعلی خود مطابقت دهد. مقدار منابع لازم برای انجام این کار، تقلب را بعید می کند.

چگونه می توانید ارز دیجیتال را استخراج کنید؟ کسب درآمد از طریق ماین

استخراج یا ماینینگ نحوه انتشار واحدهای جدید ارزهای دیجیتال در جهان است که عموماً در ازای اعتبارسنجی تراکنش ‌ها هستند. در حالی که از نظر تئوری برای افراد معمولی امکان استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما در اثبات کار در سیستم ‌هایی مانند بیت‌کوین، سخت‌ تر می ‌شود.

اسپنسر مونتگومری، بنیانگذار Uinta Crypto Consulting می گوید: “با رشد شبکه بیت کوین، استخراج پیچیده تر می شود و به قدرت پردازش بیشتری نیاز است. مصرف‌ کننده معمولی قبلاً می‌ توانست این کار را انجام دهد، اما اکنون بسیار هزینه بر است. افراد زیادی هستند که تجهیزات و فناوری خود را برای برتری در رقابت بهینه کرده اند.”

و به یاد داشته باشید که اثبات کار رمز ارزها به مقادیر زیادی انرژی برای استخراج نیاز دارند. تخمین زده می شود که 0.21 درصد از کل برق جهان صرف تامین انرژی مزارع بیت کوین می شود. این تقریباً همان مقدار انرژی است که سوئیس در یک سال استفاده می کند. تخمین زده می شود که اکثر ماینرهای بیت کوین در نهایت از 60 تا 80 درصد درآمدی که از استخراج به دست می آورند برای پوشش هزینه های برق استفاده می کنند.

در حالی که برای یک فرد معمولی غیرعملی است که از طریق استخراج در یک سیستم اثبات کار، ارز دیجیتال به دست بیاورد، مدل اثبات سهام به قدرت کمتری برای انجام محاسبات نیاز دارد زیرا اعتبار سنجی ها به صورت تصادفی بر اساس میزان سهام انتخاب می شوند. با این حال، برای شرکت در این امر نیاز دارید که قبلاً یک ارز دیجیتال داشته باشید. (اگر رمزنگاری ندارید، چیزی برای سهام ندارید.)

کسب درآمد رمز ارز با ماینیینگ، رمز ارز چیست؟

چگونه می توان از رمز ارز استفاده کرد؟

شما می توانید از ارز دیجیتال برای خرید استفاده کنید، اما این یک روش پرداخت با پذیرش اصلی نیست. تعداد انگشت شماری از خرده فروشان آنلاین مانند overstock.com بیت کوین را می پذیرند، این بسیار دور از حد معمول است. با این حال، ممکن است در آینده نزدیک تغییر کند. غول پرداخت پی پال اخیراً از راه اندازی سرویس جدیدی خبر داده است که به مشتریان امکان می دهد ارزهای دیجیتال را از حساب های پی پال خود خریداری، نگه دارند و بفروشند.

مونتگومری می‌گوید: «این خیلی بزرگ است. اگر پی پال یک بانک در نظر گرفته می شد، بیست و یکمین بانک بزرگ در جهان بود و به همه کاربران خود دسترسی خواهند داشت. آنها ارسال رمز ارزها را برای مردم آسان می کنند.”

تا زمانی که کریپتو به طور گسترده پذیرفته نشود، می توانید با مبادله ارز دیجیتال با کارت هدیه، محدودیت های فعلی را برطرف کنید. به عنوان مثال، در eGifter، می‌توانید از بیت ‌کوین برای خرید کارت ‌های هدیه برای Dunkin Donuts، Target، Apple و سایر خرده‌ فروشان و رستوران‌ ها استفاده کنید. همچنین  می توانید برای خرید، ارز دیجیتال را روی یک کارت نقدی بارگیری کنید. در ایالات متحده، می‌توانید برای کارت BitPay ثبت‌ نام کنید، یک کارت نقدی که دارایی‌ های رمزنگاری شده را برای خرید به دلار تبدیل می ‌کند، اما برای مثال، سفارش کارت و استفاده از آن برای برداشت‌های خودپرداز، هزینه‌هایی دارد.

همچنین می‌ توانید از کریپتو به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری جایگزین خارج از سهام و اوراق قرضه استفاده کنید. دیوید زیلر، کارشناس  رمز ارزها و سردبیر سایت خبری مالی مانی مورنینگ، می‌ گوید: “معروف‌ ترین رمز ارز، بیت ‌کوین، یک ارز امن و غیرمتمرکز است که مانند طلا به ذخیره ‌ای با ارزش تبدیل شده است. برخی از مردم حتی از آن به عنوان طلای دیجیتال یاد می کنند.”

نحوه استفاده از ارز دیجیتال برای خرید ایمن

استفاده از رمز ارز برای خرید ایمن بستگی به چیزی دارد که قصد خرید آن را دارید. اگر می ‌خواهید ارز دیجیتال را در خرده ‌فروشی خرج کنید که مستقیماً آن را قبول نمی ‌کند، می ‌توانید از یک کارت نقدی ارز دیجیتال مانند BitPay در ایالات متحده استفاده کنید.

اگر می‌ خواهید به شخص یا خرده ‌فروشی که ارز دیجیتال را می‌پذیرد، پول پرداخت کنید، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید، که یک برنامه نرم‌ افزاری است که با بلاک چین تعامل دارد و به کاربران امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

برای انتقال پول از کیف پول خود، می توانید کد QR گیرنده خود را اسکن کنید یا آدرس کیف پول او را به صورت دستی وارد کنید. برخی از سرویس‌ها با اجازه دادن به شما برای وارد کردن شماره تلفن یا انتخاب مخاطب از تلفن خود، این کار را آسان‌تر می‌ کنند. به خاطر داشته باشید که معاملات آنی نیستند، زیرا باید با استفاده از اثبات کار یا اثبات سهام تأیید شوند. بسته به ارز دیجیتال، ممکن است بین 10 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

با این حال، این زمان تاخیر بخشی از چیزی است که تراکنش‌های رمزنگاری را ایمن می‌ کند. یک بازیگر بد که سعی می کند یک تراکنش را تغییر دهد، «کلیدهای» نرم افزاری مناسبی نخواهد داشت، به این معنی که شبکه تراکنش را رد می کند. زیلر می ‌گوید این شبکه همچنین بر هزینه‌ های مضاعف نظارت می‌ کند و از آن جلوگیری می‌ کند.

نحوه ی پرداخت رمز ارز، کریپتوکارنسی چیست؟

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

رمز ارزها را می ‌توان در شبکه ‌های همتا به همتا و صرافی ‌های ارزهای دیجیتال مانند Coinbase و Bitfinex خریداری کرد. با این وجود، مراقب کارمزدها باشید، زیرا برخی از این صرافی‌ ها هزینه‌ های بسیار بالایی را در خریدهای کریپتوی کوچک دریافت می ‌کنند. به عنوان مثال، کوین بیس 0.5 درصد از خرید شما را به اضافه کارمزد ثابت 0.99 تا 2.99 دلار بسته به اندازه تراکنش شما دریافت می کند.

اخیراً، اپلیکیشن سرمایه گذاری Robinhood شروع به ارائه توانایی خرید چندین ارز دیجیتال برتر از جمله بیت کوین، اتریوم و دوج کوین بدون کارمزد را فراهم کرده است.

زایلر می‌گوید: “زمانی نسبتاً دشوار بود، اما اکنون حتی برای مبتدیان رمز ارز، نسبتاً آسان است. صرافی مانند Coinbase به افراد غیر فنی پاسخ می دهد. راه اندازی یک حساب در آنجا و پیوند آن به یک حساب بانکی بسیار آسان است.”

اما به خاطر داشته باشید که خرید ارزهای دیجیتال به صورت جداگانه کمی شبیه خرید سهام فردی است. از آنجایی که تمام پول خود را در یک اوراق بهادار می‌ گذارید، ریسک بیشتری نسبت به اینکه آن را به صدها یا هزاران پول تقسیم کنید، می ‌پذیرید، مانند یک صندوق سرمایه ‌گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله در بورس (ETF). متأسفانه، صندوق های رمزنگاری در حال حاضر محدود هستند.

یک صندوق متقابل بیت کوین وجود دارد – Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)، اما در حال حاضر فقط برای سرمایه گذاران معتبر باز است، به این معنی که حتی اکثر آمریکایی ها واجد شرایط خرید در آن نیستند. هیچ ETF بیت کوین یا کریپتویی وجود ندارد. با این حال، ETF های بلاک چین وجود دارد.

اگر می‌ خواهید در بازار کریپتو قرار بگیرید، ممکن است در سهام شرکت‌های کریپتو سرمایه‌گذاری کنید. زیلر می‌گوید: «تا جایی که سهام‌های ارز دیجیتال پیش می‌روند، انتظار می‌رود کوین‌بیس در سال ۲۰۲۱ یک IPO داشته باشد. همچنین چند سهام استخراج بیت کوین مانند Hive Blockchain (HIVE) وجود دارد. اگر می‌خواهید با ریسک کمتری در معرض کریپتو قرار بگیرید، می‌توانید در شرکت‌های بزرگی سرمایه ‌گذاری کنید که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، مانند IBM، بانک آمریکا و مایکروسافت.

سرمایه گذاری در رمز ارزها، کسب درآمد از ارزهای دیجیتال

آیا هنوز فرصت برای سرمایه گذاری در رمز ارزها وجود دارد؟

کارشناسان نظرات متفاوتی در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارند. از آنجایی که کریپتو یک سرمایه گذاری بسیار سوداگرانه است، با پتانسیل نوسانات شدید قیمت، برخی از مشاوران مالی به هیچ وجه سرمایه گذاری را به مردم توصیه نمی کنند. اما با این وجود افراد سرشناسی مانند ایلان ماسک بسیار ب این بازار علاقه مند هستند.

به عنوان مثال، در حالی که ارزش بیت کوین در سال گذشته تقریباً دو برابر شده است و در نوامبر 2020 به قیمت بیش از 18000 دلار رسیده است، در همان سال نیز ارزش آن به شدت از دست رفته است، مانند زمانی که به کمتر از 5000 دلار در هر بیت کوین رسید. هرچند که چند ماه قبل قیمت بیت کوین پس از عبور از مرز60000 دلار دوباره به زیر 35000 دلار رسید در هفته های قبل شاهد بازگشت این ارز به بالای 60000 دلار بوده ایم.

به همین دلیل است که پیتر پالیون، یک برنامه ‌ریز مالی معتبر (CFP) در ایست نورویچ، نیویورک، فکر می‌کند که امن‌ تر است به ارزی که توسط یک دولت حمایت می ‌شود، مانند دلار آمریکا، پایبند باشیم.

پالیون می گوید: “اگر دلار آمریکا در ذخایر نقدی خود دارید، می دانید که می توانید وام مسکن خود را پرداخت کنید، می توانید قبض برق خود را بپردازید. وقتی به ۱۲ ماه گذشته نگاه می کنید، بیت کوین اساساً شبیه آخرین EKG من است و شاخص دلار آمریکا کم و بیش یک خط صاف است. چیزی که 50 درصد کاهش پیدا کند برای چیزی جز حدس و گمان مناسب نیست.”

گفته می شود، برای مشتریانی که به طور خاص به رمز ارزها علاقه دارند، CFP Ian Harvey به آنها کمک می کند تا مقداری پول در آن سرمایه گذاری کنند. هاروی می ‌گوید: «وزن در پورتفولیوی مشتری باید به اندازه‌ ای باشد که معنادار باشد و در صورتی که سرمایه ‌گذاری به صفر برسد، برنامه بلند مدت آن‌ ها از مسیر خارج نشود».

در مورد میزان سرمایه ‌گذاری، هاروی با سرمایه‌ گذاران صحبت می‌ کند که اگر سرمایه‌ گذاری به سمت ضرر پیش برود، چند درصد از پرتفوی خود را از دست می ‌دهند. او می گوید: «می تواند 1 تا 5 درصد باشد، می تواند 10 درصد باشد. “این بستگی به این دارد که آنها در حال حاضر چقدر دارند و از منظر ضرر چه چیزی واقعاً برای آنها در خطر است.” در نهایت شکارچی که ب دنبال صید بزرگ تر باشد خطرات بیشتری هم در پیش دارد.

سخن پایانی

­­­­­­به زودی رمز ارزها و بلاک چین بخش جدایی ناپذیر زندگی همه ی ما خواهد شد. بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند تا ارزهای دیجیتال را از مشتریان قبول کنند. با این تفاسیر همه ی ما نیاز داریم تا هرچه بیشتر با این تکنولوژی و بازار پر فایده و سود آشنا بشویم.

بخشی از این مقاله ترجمه ای از این مطلب است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *